اخبار > روز جهانی هپاتیت گرامی بادآنچه باید در مورد هپاتیت بدانید.

آنچه باید در مورد هپاتیت بدانید.

Description: C:\Users\it-19-chc\Desktop\images.jpgضض.jpg

هپاتیت، به التهاب کبد هپاتیت گفته می شود که این التهاب موجب درد و تورم می شود. عوامل ایجاد
کننده ی
هپاتیت متعدد هستند که از جمله ی آنها می توان به: فقدان خونرسانی به کبد، سموم مختلف، اختلالات خودایمنی، مصرف افراطی الکل و مصرف بعضی از داروهای خاص را نام برد. هپاتیت عمدتاً توسط یکی از 6 ویروس هپاتیتی (A, B, C, D, E ,G) ایجاد میشود. عامل ایجاد کننده ی هپاتیت در نهایت باعث التهاب کبد خواهد شد و کارکرد آن را مختل می کند.

هپاتیت به دو شکل بروز می نماید: 1- هپاتیت حاد (کوتاه مدت) و 2- هپاتیت مزمن (بیش از 6 ماه طول می کشد). در هپاتیت حاد، کبد، بصورت خیلی ناگهانی ملتهب شود و سبب تهوع، استفراغ، تب و بدن درد می شود و یا اینکه هیچ یک از این علائم ظاهر نشود. هپاتیت حاد در طی چند روز تا چند هفته بهبود می یابد. چنانچه التهاب، در طی 6 ماه بهبود نیابد، هپاتیت، از نوع مزمن می باشد.

Description: C:\Users\it-19-chc\Desktop\index.jpg

هپاتیت آ (هپاتیتA)

هپاتیت A، توسط ویروس هپاتیت A ایجاد می شود که منجر به التهاب کبد شده و درد و تورم کبد را بدنبال دارد. هپاتیت A با بقیه انواع هپاتیت فرق می کند و معمولاً خطرناک نبوده و به هپاتیت مزمن و سیروز (مثل آنچه در هپاتیت B و C دیده میشود) تبدیل نمی شود.

الف) نحوه انتشار هپاتیت A

 هپاتیت A، معمولاً از طریق تماس با مدفوع آلوده گسترش می یابد. تماس نزدیک با فرد آلوده (برای مثال تعویض کهنه یا تماس جنسی) باعث ابتلا به عفونت می شود حتی اگر فرد آلوده هیچ علائمی نداشته باشد. در واقع هپاتیت A قبل از ظهور علائم، خیلی مسری است. خوردن غذای آلوده یا نوشیدن آب آلوده نیز باعث ابتلا خواهد شد. ویروس، روی دست­ها، در آب و در خاک میتواند زنده بماند. هپاتیت A، در کشورهای در حال توسعه، شایع است.

ب) علائم هپاتیت A

ویروس هپاتیت A، یک ماه قبل از ظهور علائم، در بدن شما وجود دارد. علائم زیر می توانند یکباره ظهور پیدا کنند: تهوع، استفراغ، یرقان (زرد شدن پوست و سفیدی چشمها)، تب پایین، خستگی، درد شکم،  ادرار تیره رنگ، از دست دادن اشتها، درد عضلانی.

مهم است بدانید که بعضی از بیماران هیچ گاه علامتی از خود بروز نمی دهند. علائم در بچه های کوچکتر ممکن است خیلی خفیف باشد در حالی که در بچه های بزرگتر و جوانان، خیلی شدید باشد. مراجعه به پزشک و انجام تست خونی، وجود بیماری و یا عدم وجود آنرا مشخص خواهد کرد.

پ) راه درمان هپاتیت A

داروی مشخصی برای درمان هپاتیت آ وجود ندارد. استراحت کافی، رژیم غذایی متعادل و پرهیز از مصرف الکل و داروهایی مثل استامینوفن. برای مصرف هر داروی غیر نسخه ای دیگری در این شرایط، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. چنانچه آب بدن بیمار از دست رفته است، درد شدید دارد و یا مشکلات خونی پیدا کرده است، شاید لازم به بستری شدن کوتاه مدت باشد.

ت) مدت زمان سرایت بیماری

بلافاصله بعد از آلوده شدن به ویروس و قبل از ظهور علائم، بیماری قابل سرایت است. جوانانی که از جهات دیگر سالم هستند، بیش از 2 هفته از شروع بیماری، آنرا سرایت نمی دهند، ولی کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است تا 6 ماه نیز بیماری را سرایت دهند.

ج) روش­های پیشگیری

1- تزریق واکسن که برای افراد بالای 2سال ایمن می باشد و تا 20 سال، ایجاد مصونیت می کند. 2- شستشوی دست­ها با صابون و آب گرم قبل و بعد از آشپزی، بعد از توالت و تعویض کهنۀ بچه 3-  شستشوی صحیح میوه و سبزیجات قبل از مصرف و نیز پختن کامل گوشت و ماهی 4- در صورت تماس با افراد مبتلا به هپاتیت A چنانچه قبلاً واکسن دریافت ننموده اید و یا قبلاً مبتلا نشده اید، بیدرنگ به پزشک مراجعه کنید.

Description: C:\Users\it-19-chc\Desktop\tabel-hb.png

هپاتیت ب (هپاتیتB)

هپاتیت B، توسط ویروس هپاتیت B ایجاد می شود. این ویروس از طریق 1- تماس جنسی محافظت نشده 2-تزریق وریدی داروها با استفاده از سرنگ آلوده ی فرد مبتلا منتقل می شود. پرسنل بهداشتی (مثل پرستاران، کادر آزمایشگاه­ها و پزشکان) در صورت بریدگی ناگهانی توسط سرنگی که برای فرد آلوده استفاده شده است، خود نیز آلوده خواهند شد. 3- این ویروس در حین زایمان از مادر آلوده به جنین انتقال می یابد. 4- مسافرت به سرزمینی که هپاتیت ب در آنجا شایع است نیز به احتمال زیاد می تواند باعث ابتلا به بیماری شود.

الف) علائم هپاتیت B

از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، ضعف و خستگی، درد شکم بخصوص اطراف ناحیه کبد، تیره شدن ادرار، یرقان، درد مفاصل

علائم هپاتیت B می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در صورت وجود علائم خفیف چه بسا حتی متوجه بیماری نشوید.

ب) عوارض هپاتیت B

در بعضی افراد، هپاتیت مزمن می تواند تبدیل به سیروز کبدی شود. در این حالت سلول­های کبدی از بین می رود و با بافت آسیب دیده و چرب، جایگزین می شود. فعالیت قسمت­های آسیب دیده متوقف می شود و در نتیجه ضایعات بدن تصفیه نمی شوند. سیروز می تواند به نارسایی کبدی و حتی سرطان کبد، منجر شود.

هپاتیت B می تواند زمینه را برای ابتلا به هپاتیت د (هپاتیتD) مستعد کند. هپاتیت د، تنها در افرادی که هپاتیت ب دارند گسترش می یابد و می تواند علائم هپاتیت ب را بدتر کند. هپاتیت د از طریق تماس با خون آلوده یا بقیه مایعات بدن فردِ آلوده به این نوع هپاتیت، گسترش می یابد.

 

پ) تشخیص هپاتیت B

تست خون به این منظور استفاده می شود. تست خونی عملکرد کبد و شرایط بیمار را در طول درمان مشخص خواهد کرد. پزشک ممکن است کبد شما را با استفاده از اولتراسوند و یا اشعه ایکس مشاهده کند و چه بسا نیاز به نمونه برداری از کبد باشد.

ت) راه درمان هپاتیت B

تعدادی دارو شامل اینترفرون و داروهای ضد ویروس برای درمان این بیماری وجود دارد که اغلب موفقیت آمیز است. داروهای اینترفرون بصورت چندبار در هفته و یا یکبار در هفته تزریق می شوند. درمان هپاتیت B، بسته به شدت بیماری و پاسخ به درمان ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

ث) راه پیشگیری از بیماری

بهترین راه پیشگیری، ارتباط جنسی محافظت شده (استفاده از کاندوم) و پرهیز از استفادۀ مشترک از سرنگ هاست. برای پیشگیری، واکسن نیز وجود دارد. امروزه، تزریق این واکسن به تمام نوزادان در طی یک سال اول زندگی صورت می گیرد. این واکسن، ایمن بوده و در طی 6 ماه نیاز به 3 تزریق است. واکسن به تمام افراد در معرض خطر مثل کارکنان بهداشتی، تمام بچه ها، افرادی که به مناطق پر خطر از نظر شیوع این بیماری سفر می کنند، استفاده کننده های دارو و به افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند تزریق می شود.

هپاتیت ث (هپاتیتC)

 هپاتیتC، توسط ویروس هپاتیتC ایجاد می شود. این هپاتیت معمولاً از طریق تماس با فرآورده های خونی آلوده صورت می گیرد. استفاده ی مشترک از سرنگ افرادی که آلوده به هپاتیتC هستند نیز باعث انتقال بیماری خواهد شد. در بین کادر بهداشتی، بریدگی ناگهانی توسط سرنگ استفاده شده برای بیماران مبتلا نیز میتواند سبب انتقال بیماری شود. دریافت خون یا عضو پیوندی قبل از سال 1992میلادی نیز فرد دریافت کننده را جز افراد پرخطر محسوب خواهد کرد. همچنین هپاتیتC، از طریق سوزن­های استفاده شده برای خالکوبی قابل انتقال است. در موارد نادر، هپاتیتC از مادر به جنین، از طریق تیغ ریش تراشی، مسواک و روابط جنسی قابل انتقال هست. خیلی مواقع، علت هپاتیتC مشخص نمی شود.

 هپاتیتC انتقال نمی یابد مگر اینکه فرد، به نحوی با خون آلوده تماس داشته باشد. این بدان معنی است که ویروس ازطریق تماس­های اتفاقی مثل عطسه، سرفه، دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، ظروف غذایی مشترک، شنا در استخر، توالت­های عمومی و تماس با دستگیره در قابل انتقال نیست. خیلی از افراد در مواجهه اول با ویروس، احساس بیماری نمی کنند در عوض، ویروس در کبد آنها جایگزین می شود و باعث التهاب مزمن کبد می شود. خیلی از افراد آلوده به ویروس هپاتیتC، هیچ علامتی را برای سال­ها بروز نمی دهند. با این حال هپاتیتC یک بیماری مزمن است و می تواند منجر به سیروز و سرطان کبد شود.

الف) علائم هپاتیتC

در ابتدا، هپاتیتC معمولاً هیچ علامتی ندارد. ممکن است علائم شبه آنفولانزا بروز کند شامل:  خستگی خفیف، درد عضلات و مفاصل، تهوع، فقدان اشتها، حساسیت به لمس در محیط اطراف کبد.

با پیشرفت بیماری، هنوز ممکن است علامتی ظاهر نشود. چنانچه علامتی وجود داشته باشد شامل موارد زیر، ممکن است باشد:  خستگی، تهوع، استفراغ، فقدان اشتها، یرقان و تب پایین

ب) راه های جلوگیری از انتقال بیماری

1- عدم اهدای خون 2- عدم استفادۀ مشترک از وسایلی همچون تیغ ریش تراشی، مسواک (هرچند امکان انتقال از این طرق بسیار کم است). 3- استفاده از کاندوم در روابط جنسی4- در صورت تمایل به بارداری، بهتر است با پزشک مشورت شود. هرچند ویروس براحتی از مادر به جنین قابل انتقال نیست ولی بهتر است احتیاطات لازم صورت گیرد. 4- عدم برقراری رابطه جنسی در طول دوران قاعدگی (زیرا ویروس هپاتیتC براحتی از طریق خونریزی قاعدگی انتقال می یابد).

پ) در صورت ابتلا به هپاتیتC چه مراقبت هایی لازم است

باید یک رژیم غذایی سالم داشت و شروع به ورزش کرد. مشاوره با یک متخصص تغذیه برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و عملی می تواند کارساز باشد. در مورد داروهایی که مصرف می کنید و همچنین داروهای بدون نسخه، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. از مصرف استامینوفن والکل اجتناب شود (زیرا سرعت پیشرفت بیماری های کبد را زیاد می کنند).

ت) آیا واکسن هپاتیت ث وجود دارد؟

از آنجا که فرد مبتلا به هپاتیتC مستعد ابتلا به هپاتیت  A و B می باشد و در صورت ابتلا به آنها، آسیب بیشتری به کبد او وارد خواهد شد، لذا چنانچه هنوز به هپاتیت  A و B مبتلا نشده باشد به وی واکسن آنها تزریق خواهد شد.

 

ج) آیا درمانی برای هپاتیت C وجود دارد؟

هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی جالب توجه است که تعداد چشمگیری از بیماران (45% الی75%) بعد از مصرف دارو بمدت 6 ماه الی 1 سال، مشکلات بیشتری از بابت بیماری احساس نمی کنند. در بیماران جوان تری که شدت بیماری در آنها خفیف هست و ویروس­های کمتری در کبد آنها وجود دارد، پاسخ به درمان، بهتر است. 

ح) عوارض درمان دارویی

عوارض درمان با اینترفرون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خواب پریشان، تهوع، استفراغ، تب، بدن درد، خستگی مفرط، تحریک پذیری، افسردگی، اختلال در تمرکز و حافظه

عوارض مکمل­های ریباویرین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش گلبول­های قرمز خون، بثورات پوستی و خارش، خستگی مفرط، گرفتگی بینی، ناقص الخلقه زایی

عوارض در طی چند هفته اول درمان، معمولاً شدیدتر است و در طول زمان کاهش می یابد.

 


1396/05/07 ٠٨:٠٥ Events, Notifications, Slider ١٦١٠٥

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


نمایش خبر

زمان، مکان و مدارک مصاحبه پذیرفته شدگان رشته تکنسین سلامت دهان
اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان آزمون بهیاری سال 96
تاریخ، مکان و مدارک مورد نیاز مصاحبه رشته تکنسین سلامت دهان
قابل توجه پذیرفته شدگان رشته های مجتمع آموزش عالی سلامت چابهار در سال 96
شعار و عناوین روزهای هفته ملی سلامت روان اعلام شد
زمان و مکان برگزاری آزمون پذیرش دانش آموز رشته بهیاری در هنرستان بهیاری چابهار
شرایط ثبت نام هنرستان بهیاری چابهار اعلام شد
اهمیت تغذیه طبیعی نوزاد
نخستین دانشجویان گروه پیراپزشکی مجتمع آموزش عالی سلامت چابهار فارغ التحصیل شدند.
روز جهانی هپاتیت گرامی باد
هفته ی ملی سلامت مردان ایرانی
اضطراب و روشهای کاهش آن
تغییر عادات منفی صحبت کردن به عادات مثبت
روش صحیح مطالعه
هفته ملی مبارزه با سرطان
انجام معاینات پزشکی دانشجویان جدید الورود مجتمع آموزش سلامت توسط پزشکان شبکه بهداشت و درمان چابهار
ثبت نام از ورودیهای جدید مجتمع آموزش عالی سلامت چابهار به روایت تصویر
آغاز سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب با شکوه اسلامی ایران مبارکباد
ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﭘﺬﯾﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﮔﺎﻥ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻧﯿﻤﻪ ﻣﺘﻤﺮﮐﺰﻣﺠﺘﻤﻊ ﻫﺎﯼ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻋﺎﻟﯽ ﺳﻼ ﻣــﺖ ﭼﺎﺑﻬــﺎﺭ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ 95-96
زمان اعلام اسامـي‌ پذيرفته‌‌شدگان‌ نهايي رشته‌‌هاي‌ تحصيلي مقطع كارداني گروه آموزش پزشكي در مرحلـه پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي در آزمون‌ سراسري‌

محتوای مرتبط